Tvůj Trenér

info@tvujtrener.com +420 728 541 342

Kdy je vhodné navštěvovat saunu?

Přemek Mužík

Sauna je beze sporu ideální regenerační doplněk k mnoha sportům. K posilování to platí zrovna tak. Na jedné straně tvrdá dřina v posilovně na druhé straně maximální relax, odpočinek a klid v prostředí sauny. Jak ale správně zařadit načasování sauny? Ihned po tréninku? Nebo během volného dne?
Mnoho lidí v mém okolí to vidí jasně. „Docvičím a jdu si odpočinout do sauny.‘‘ Ale je to opravdu ideální načasování?

Tři důvody, proč není vhodné ihned po silovém tréninku zamířit do sauny:

  • Sauna odvodňuje. Po tréninku je potřeba tělo zavodnit. Voda regeneruje svalovou tkáň, dodává živiny do svalů.
  • Během tréninku se do procvičované partie dostává krev. Kvůli živinám je opět potřeba krev nechat v procvičovaných partiích. Během saunování se krev dostává rychleji do celého těla a nezůstává v procvičovaných partiích.
  • Sauna sval rozvolňuje. Během tréninku dochází k napumpování a zpěvňování svalu, sauna by ho však v zápětí uvolňovala. Vždy je lepší přesný opak. Zatížit uvolněný sval. Tím ovšem nedoporučuji jít cvičit ihned po hodinové sauně. Ale o způsobu, jak sval rozvolnit před tréninkem zase příště  :-)

Kdy tedy využít saunu?? Jednoznačně v den volna. Nebo nejméně s 10 hodinovým rozestupem od silového tréninku.

Přemek Mužík


3-luky banner2

Mé jméno je Lukáš Zetek,

za 8 let praxe jsem odtrénoval zhruba 8.000 jednotlivých osobních tréninků a moc rád se podělím o vlastní zkušenosti, co klienti opravdu vyžadují.

Kontakt:
lukas.zetek@tvujtrener.com

2-banner-premek

Mé jméno je Přemek Mužík,

pod rukama mi prošlo přes 300 různých klientů a za svou 7-ti letou praxi v trénování se rád podělím o to, co dělám jinak než ostatní trenéři.

Kontakt:
premysl.muzik@tvujtrener.com