Tvůj Trenér

info@tvujtrener.com +420 728 541 342

Letní životospráva

Lukáš Zetek

Ať už se řídíme podle striktních jídelních plánů, nebo se v kuchyni orientujeme pouze podle obecně platných pravidel, anebo sáhneme po čemkoliv, co lednice zrovna nabízí, nepopřeme jistý fakt. Strava hraje po celý rok významnou roli nejen v tom, na kolikátou dírku utahujeme opasek, ale také především v tom, jak se CÍTÍME. Pojďme se nyní společně podívat, jak moc se liší vhodná životospráva v letním období od té "celoroční".

➡ PITNÝ REŽIM

Léto znamená častější horko. A horko znamená častější žízeň. K čemu by veškeré stravování bylo, kdybychom zapomněli na tu nejdůležitější transportní látku v těle, ideální rozpouštědlo a zároveň vylučovací prostředek? Nejen, že tekutiny obecně udržují stálost našeho vnitřního prostředí (homeostáza), ale také nám udržují naší tělesnou teplotu v normě. A teplota je pro nás v těchto časech klíčová. Z důvodu vyššího energetického výdeje a rychlejších vylučovacích procesů se pitný režim v létě doporučuje o něco vyšší, než je tomu po zbytek roku (řádově o 0,5-1 litr).

➡ BÍLKOVINY

Bílkoviny (také proteiny) skládající se z jednotlivých aminokyselin patří ze všech makroživin k prioritě číslo jedna. Jedná se nejen o stavební materiál, který je nutný pro tvorbu a funkci svalové hmoty, ale mají částečně své zastoupení také při  hormonové tvorbě a posilování imunity. Hlavní zásobu bílkovin najdeme v našich svalech. Pro kvalitní chod tělesných procesů a udržení aktivní svalové hmoty je potřeba bílkoviny neustále doplňovat. Jak už bylo řečeno výše, v letním období dochází zpravidla k vyššímu energetickému výdeji. Proto není od věci navýšit (dle pocitu) i příjem bílkovin. Avšak vřele doporučuji formu „lehčích“ zdrojů (ryby, mořské plody).

➡ SACHARIDY

Sacharidy (také karbohydráty) zastupují především energetickou složku. K jejich trávení dochází částečně již v ústech a nejsou pro tělo ESENCIÁLNÍ (tělo si je dokáže v případě nouze vytvořit). V našem těle se ukládají především v játrech ve formě glykogenu (přibližně 20%), kde zastávají zásobovací úlohu, a dále také ve svalech (až 80% jejich celkového množství). Sacharidy slouží i jako „spouštěč“ tělesných hormonů, mezi které patří například hormon inzulín. Jelikož se bavíme o letním období a náš metabolismus je rychlejší než obvykle, je zcela v pořádku zařadit více „rychlých“ cukrů z přírodních zdrojů (ovoce).

➡ TUKY

Tuky (nebo-li lipidy) jsou často považovány za strašáka v naší kuchyni. Než je však zcela odsoudíme, je nutné zmínit jejich důležitou roli, kterou hrají při tvorbě vlastních steroidních látek, jakým je například  cholesterol. Pokud se budeme bavit o zdravých (nenasycených) tucích, začneme jejich trávením (omega 3) automaticky regulovat hladinu cholesterolu v krvi a tím přispívat ke správné funkci cév a srdce, které v létě pracuje o něco vydatněji. Je to tedy opačný a zdraví prospěšný postup, než je tomu například u přijímání přehnaně smažených fastfoodových potravin u veřejných bazénů, při kterých se hladina krevního cholesterolu (nutná k odbourání nebezpečných lipidů) rapidně zvyšuje.

➡ VITAMÍNY A MINERÁLY + VLÁKNINA

Toto je neméně významná kategorie v naší životosprávě. Ať už se jedná o vlákninu, vitamín či minerál, je nutné všechny tři složky do stravy pravidelně zařazovat už jen z toho důvodu, že si je tělo není schopné samostatně VYROBIT. Léto jako takové se vyznačuje nejvhodnějším obdobím z hlediska dostupnosti vhodných potravin (ovoce a zelenina). Jelikož jsme často vystaveni slunečnímu záření, je vhodné přijímat především suroviny s vyšším obsahem zinku a vitamínů A, B, C, E, které se částečně podílí na tvorbě nových kožních buněk. Vitamín D je v letních časech doplňován skrze sluneční záření až z 80% doporučeného denního příjmu.

Lukáš Zetek

ZDROJE:

ZÁKLADNÍ ŽIVINY, Petr Cieluch, Studijní materiály pro FTVS Univerzita Karlova Praha
VÝŽIVA, Petr Cieluch, Studijní materiály pro FTVS Univerzita Karlova Praha
https://www.diastyl.cz/uloha-sacharidu-ve-vyzive
https://www.bezhladoveni.cz/bilkoviny-v-potravinach
https://www.mojevitaminy.cz


3-luky banner2

Mé jméno je Lukáš Zetek,

za 8 let praxe jsem odtrénoval zhruba 8.000 jednotlivých osobních tréninků a moc rád se podělím o vlastní zkušenosti, co klienti opravdu vyžadují.

Kontakt:
lukas.zetek@tvujtrener.com

2-banner-premek

Mé jméno je Přemek Mužík,

pod rukama mi prošlo přes 300 různých klientů a za svou 7-ti letou praxi v trénování se rád podělím o to, co dělám jinak než ostatní trenéři.

Kontakt:
premysl.muzik@tvujtrener.com