Tvůj Trenér

info@tvujtrener.com +420 728 541 342

Protrakce ramen / Rounded shoulders

Lukáš Zetek

Ať už je tento problém způsoben moderní dobou neustálého sezení (v práci / za volantem), nebo vzniká „pouhými“ špatnými návyky naší postury (při běžných aktivitách, nebo v posilovně), nepopřeme, že se jedná o jeden z častých jevů fyzio-problematiky.

I přesto, že se může jednat o nepatrný detail, v pokročilejší (zanedbané) fázi se s tímto problémem může pojit také dobře známý „želví krk“ a celkově tématika často řešeného horního zkříženého syndromu. Dnes se podíváme, čím je tato nepřirozená poloha ramen (primárně především lopatek) vlastně způsobena.

➡ ZKRÁCENÉ SVALY

Jedná se o skupinu aktérů, které jsou obvykle přetěžovány a jejich zanedbaným statickým strečinkem také často zkracovány. Co s tím? Na místě je určitě zařadit kvalitní protahování (během i po tréninku), případně uvolňování těchto svalů (masáže, sauna), díky čemuž předejdeme zbytečně hromaděnému napětí v těchto partiích. Jedná se především o tyto skupiny:

Velký a malý prsní sval
Přední část deltových svalů
Spodní část širokého zádového svalu
Horní část trapézového svalu
Zdvihač lopatky

➡ OSLABENÉ SVALY

Druhým pólem v našem tématu budou svaly, u kterých pozornost v posilovnách bývá často zanedbávána. Proč? Jedná se o partie, které často jednoduše nejsou naším zrakem tak snadno lokalizovatelné a lidé jim jednoduše tolik nevěnují pozornost. Důvodů, proč tomu tak je, může být hned několik (cvičíme nejraději jen ty partie, které „tvoří postavu“, anebo je zkrátka neumíme při tréninku kvalitně zapojovat). Je to především:

Spodní a střední část trapézu
Přední pilovitý sval
Svaly rotátorové manžety
Zadní část deltového svalu
Rombické svaly

➡ CO S TÍM?

Z popisu je celkem zřejmé, na které svaly bychom se v případě „rounded shoulders“ měli zaměřit a kterým naopak odlehčit. Pokud bychom se chtěli aktivně podílet na řešení tohoto problému a urychlit tak proces jeho reparace, existuje celá škála užitečných cviků zaměřujících se na tento případ („just google it!“). Výrazně však doporučuji oslovit odborníka zabývajícího se touto problematikou a osobně si ukázat možnosti řešení.

Lukáš Zetek

Zdroje:

https://backintelligence.com
https://is.muni.cz
https://www.fixbodygroup.com/wp-content/uploads/2015/12/bigstock-Man-With-Impaired-Posture-Posi-67397755-1068x712-780x300.jpg


3-luky banner2

Mé jméno je Lukáš Zetek,

za 8 let praxe jsem odtrénoval zhruba 8.000 jednotlivých osobních tréninků a moc rád se podělím o vlastní zkušenosti, co klienti opravdu vyžadují.

Kontakt:
lukas.zetek@tvujtrener.com

2-banner-premek

Mé jméno je Přemek Mužík,

pod rukama mi prošlo přes 300 různých klientů a za svou 7-ti letou praxi v trénování se rád podělím o to, co dělám jinak než ostatní trenéři.

Kontakt:
premysl.muzik@tvujtrener.com