Tvůj Trenér

info@tvujtrener.com +420 728 541 342

Pyramida výživy 21.století

Lukáš Zetek

Výživa se stává stále aktuálnějším tématem moderní doby. Dokonale vyvážená „verze“ stravování pro nás bývá mnohdy i dlouhodobým pátráním nejednoho jedince. Moderní trendy ve formě sacharidových vln, ketogenních diet, přerušovaného hladovění a tekuté stravy, které vnesly do této problematiky ještě větší chaos, zaregistroval snad každý z nás. Jak je to doopravdy a jaká obecně platná pravidla však fungovala od věky věků a fungují dodnes?

Energetická bilance

Pokud Vám někdo bude tvrdit, že jsou sacharidové vlny účinnější, než ketogenní strava, anebo se po ránu nasnídat je tou největší chybou dne, pak NEMÁ pravdu. Zde se totiž projevuje ta kouzelná individualita nás všech. Zde je opravdu zapotřebí zjistit, který styl nám vyhovuje nejvíce a díky kterému dosáhneme požadovaných výsledků. Co však bude platit vždy? Rovnice mezi příjmem a výdejem. Je naprosto jedno, zda omezíme ve stravě tuky, cukry, nebo bílkoviny. VŽDY budeme nabírat nebo hubnout podle toho, jak velký máme kalorický příjem oproti výdeji.

Makroživiny

Nemá smysl spekulovat, zda jsou ve stravě důležitější sacharidy, bílkoviny, nebo tuky. Důležité vždy byly, jsou a budou pro nás všechny tři složky! Ať už jde o glykogenové zásoby, hormonální tvorbu, imunitu, apod..vždy lidské tělo čerpá ze všech 3 zástupců. Tvrdit, že za obezitu mohou především cukry, nebo tuky, je OMYL. Za nadváhu může nevyvážený poměr těchto makroživin v denním příjmu, nikoliv makroživiny samotné. A mám pro vás novinku, ať už se jedná o vlny, keto, hladovění, vždy jde o ten SAMÝ PRINCIP – kalorický deficit. Pokud bude příjem výrazně vyšší než samotný výdej, budeme přibírat i po takové keto-dietě.

Mikroživiny

Do této kategorie spadají především minerály, vitamíny a různé antioxidanty. Tyto složky jsou zásadní pro správné biochemické procesy, imunitu, krvetvorbu, nervovou soustavu, aj. I přesto, že nás různá média a výrobci zahlcují důležitostí příjmu velkých a komplexních dávek (zejména v období nachlazení), neopírá se o tento fakt žádná studie, která by tuto informaci jasně prokazovala. Faktem však zůstává, že klíčem pro kvalitní příjem těchto mikrosložek je hlavně pestrost v naší kuchyni a stravování z vícero zdrojů na základě PEVNÉ STRAVY. Suplementace zůstane vždy doplňujícím aspektem.

Načasování

Ať už zde budeme hovořit o kolujícím mýtu „stravování nejpozději před pátou“, anebo modernějším trendům „4 hodiny denně jez, co chceš, zbytek dne hladov“, dostávají tyto jídelníčky pouze inovativnější „kabátek“ a na širokou veřejnost pak působí efektem „konečně něco, co funguje!“. Nicméně neustále se tyto zázračné receptury motají kolem toho samého principu – KALORICKÝ DEFICIT. A tím se dostáváme zpět na začátek. Pokud budeme mít příjem nižší, než výdej, budeme zkrátka hubnout. Můžeme se ptát, zda to, že necháme polovinu národa hladovět (a ano, oni opravdu rychle zhubnou!) například pouze na „ovocných šťávách“, přinese kvalitní výsledky a zdravou vyváženost v oblasti makroživin. A to už se vůbec nebavíme o udržitelnosti a disciplíně po pár týdnech „zázračné hubnoucí kúry“.

Doplňky

Doba je úspěchaná a my lidé rádi šetříme čas. A to zejména v případě, je-li nám nabídnuto jednoduché řešení v podobě supplementace. V tomto byznysu najdeme velmi kvalitní zástupce doplňků, které mají bez pochyby svůj význam! Najdeme zde ale také mnoho polopravd a marketingových mýtů. Máme zde firmy solidní a pak tu máme také firmy, které mnohdy prezentují svůj „nejvyváženější komplexní produkt“ jako plnohodnotnou náhražku čehokoliv. My už ale víme, že jako jedinci jsme každý individuál a slogan „nejvyváženější pro všechny“ zní sice krásně, nicméně se jedná o pouhé líbivé megalomanské heslo. I přesto, že některé produkty nám mohou výrazně pomoct/ulehčit, nikdy nám nenahradí pevnou a kvalitní stravu a možná proto se v naší pyramidě vyskytují na konci.

Slovo závěrem

Nezlobme se na sebe, že kvůli informačnímu chaosu často podléháme různým trendům ve stravování a tím obvykle zapomínáme na kritické myšlení. Principy ve stravování jsou mnohdy jednodušší, než se nám v mediální spleti může zdát.

Lukáš Zetek

---------------------------------------------

Zdroje:

ZÁKLADNÍ ŽIVINY, Petr Cieluch, Studijní materiály pro FTVS Univerzita Karlova Praha
VÝŽIVA, Petr Cieluch, Studijní materiály pro FTVS Univerzita Karlova Praha
www.institutmodernivyzivy.cz


3-luky banner2

Mé jméno je Lukáš Zetek,

za 8 let praxe jsem odtrénoval zhruba 8.000 jednotlivých osobních tréninků a moc rád se podělím o vlastní zkušenosti, co klienti opravdu vyžadují.

Kontakt:
lukas.zetek@tvujtrener.com

2-banner-premek

Mé jméno je Přemek Mužík,

pod rukama mi prošlo přes 300 různých klientů a za svou 7-ti letou praxi v trénování se rád podělím o to, co dělám jinak než ostatní trenéři.

Kontakt:
premysl.muzik@tvujtrener.com