Tvůj Trenér

info@tvujtrener.com +420 728 541 342

Vyrýsovaná prestiž

Lukáš Zetek

Jak rád tvrdím: Fitness se stává stále zajetějším trendem dnešní společnosti. Nadšená komunita se často dělí v prostorách fitness o své aktuální cíle a mezi ně často řadí programy: zlepšení kondice, navýšení síly, hubnutí, nabírání aktivní hmoty, objemovější příprava a taky tzv. "rýsování". A právě na posledním bodě se zákládá tento krátký článek. Povězme si o "rýsovací" přípravě něco více.

Spása v tréninku

Ach. Jak často slýchávám, že rýsovací režim by se měl řešit v tréninkovém programu. Vlastně tuto větu slýchat ani nemusím. Stačí se podívat kolem sebe po čerstvém novoročním předsevzetí. Částečně to pravda je. Pokud se bavíme o zařazení větší porce kardia, určitě toto rozhodnutí není při takovémto cíli ku škodě. Pokud však v této minimální denní skulince (trvající často né déle jak 60-90 minut) hledáme spásu při naší cestě za plážovou formou, bohužel se dočkáme zklamání. Pokud totiž náš pekáč buchet honíme pouze skrz litry odvedeného potu ve fitku, efektivitu hubnutí opravdu nezvýšíme, i kdybychom se mordovali 10-ti lekcemi zumby týdně. Úbytek na tělesné váze zcela jistě zaregistrujeme. O tom není pochyb. Ovšem nadpis tohoto článku napovídá, že dnes to tak úplně o "štíhlé, měkké a zhuntované postavě" nebude.

Strava - ta těžší cesta

Ačkoliv to možná zprvu slyšet nechceme, časem k tomu stejně dospějeme. Byť jsme ochotní trávit ve fitness polovinu svého volného času, zázračné výsledky se bez vyřešeného denního jídelního přísunu nedostaví. Ale Lukáši. Strava, už zase? Vážně? Ano. :-) Na internetu se často doslechnete, že stravovací disciplína ve výsledku tvoří až 70%. Já rozhodně nejsem zastánce této matematické analýzy (když už jsme u toho, také přemýšlíte nad tím, jak se těch 70% vlastně počítalo?). Já tvrdím, že bez vyřešeného problému v kuchyni můžeme cvičit do alelůja a za týdny práce zjistíme, že jsme se nepohli z místa. Nicméně nebudu daleko od pravdy, když vše přirovnám k situaci, jako bychom stavěli dům z papíru. Na první pohled to může být pěkná podívaná a nejeden přihlížející by jistě pochválil kvalitní výkon. Nicméně druhý (při neljepším třetí) den můžeme s výstavbou začít od začátku. Veškerá práce je vykonaná zbytečně, pokud se vše nestaví z kvalitních základů. Proto ustavičně nabádám lidi, aby si určitě nechali sestavit alespoň základ stravovacího plánu od odborníka a měli tak při nejmenším přehled o základních principech. Bez nich si o "správném hubnutí" můžeme nechat pouze zdát.

Trpělivost růže přináší

A "vyrýsované" postavy též! Pokud na dovolené u bazénu potkáme "vysekaného bizona", zcela jistě se jím nestal přes noc. Tím se dostáváme k dalšímu problému. Lidem sice nedělá takovou obtíž zlepšit fyzičku, zařadit tréninkové lekce 3x týdně a troufnu si říct, že si k tomu brzy vybudují také kladný vztah. Na cestě za redukcí podkožního tuku při maximálním zachování aktivní hmoty se však pozná ta pravá vůle. Disciplína se totiž týká nejen každého dne, ale také každého momentu, kdy jsme vystaveni běžným společenským situacím jako je například pouhá návštěva kina. Teprve při odolávání vůni popcornu, nebo večerní chvilky s přítelkyní bez vína se krůček po krůčku doopravdy dostáváme k vytyčenému cíli. Zde si troufám tvrdit, že příliš jedinců následkem nesmrtelných zvyklostí často narazí. Výsledky totiž nejsou vidět hned. Výsledky jsou vidět až po dlouhé (někdy až nekonečné) sérii odříkání a sebedisciplíny i ve chvílích, kdy nás nikdo nevidí.

Tvrdím, že vyrýsovaná prestiž zřejmě není pro každého, kdo po ní touží. Jak lze vyvodit z mého krátkého psaní, zájemce o tuto chloubu musí bavit i samotná cesta za ní. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že pro "pekáč buchet" stačí jen občas cvičit břišní svaly, vyžaduje tato honba každodenní disciplínu a pevnou vůli. Pokud o sobě víme, že trpělivostí příliš nezáříme, pak si můžeme cvičit jen tak pro radost, nebo se jednoduše spokojit s tím, co máme. Jestliže nám však naše představy nedají spát, je na čase konečně začít se vším všudy. :-)

Lukáš Zetek


3-luky banner2

Mé jméno je Lukáš Zetek,

za 8 let praxe jsem odtrénoval zhruba 8.000 jednotlivých osobních tréninků a moc rád se podělím o vlastní zkušenosti, co klienti opravdu vyžadují.

Kontakt:
lukas.zetek@tvujtrener.com

2-banner-premek

Mé jméno je Přemek Mužík,

pod rukama mi prošlo přes 300 různých klientů a za svou 7-ti letou praxi v trénování se rád podělím o to, co dělám jinak než ostatní trenéři.

Kontakt:
premysl.muzik@tvujtrener.com